Wykorzystanie panoram 360 stopni

Wykorzystanie panoram 360 stopni

 

Wirtualna panorama 360 stopni jest obrazem, który prezentuje przestrzeń wokół obserwatora z zachowaniem perspektywy. Pozwala to na pełen obraz otaczającej przestrzeni we wszystkich możliwych kierunkach. Ten sposób prezentacji obiektów czy przestrzeni jest bardzo atrakcyjną propozycją pozwalającą na promowanie swoich inwestycji.

 

 

Innowacyjną i coraz bardziej popularną możliwością do promowania są wirtualne panoramy. Są to połączone ze sobą zdjęcia, które są wykonane w taki sposób, aby dać oglądającej osobie wrażenie realnego (z zachowaniem perspektywy) widoku z możliwością obrotu o 360° w poziomie i 180° w pionie. Ciekawe realizacje takich panoram można podpatrzeć w sieci – http://flydron.pl oraz zamówić podobny film z drona na własny użytek. Realizatorzy używają do tego zadania aparatów (lustrzanki cyfrowe) z odpowiednimi obiektywami typu rybie oko, gdzie całość zamontowuje się na dedykowanej głowicy panoramicznej osadzonej na statywie.

 

 

Efektem końcowym jest panorama wykonana z od dwóch do nawet ponad 100 sztuk zdjęć połączonych w specjalnym oprogramowaniu. Po wybraniu odpowiedniego formatu przeglądania można podziwiać je na komputerze, tablecie lub w smartfonie.

 

Krajobrazy

 

Samorządy lokalne, właściciele hoteli i atrakcji turystycznych bardzo często wykorzystują panoramy 360 stopni. Materiały promocyjne przygotowywane z tego typu zdjęć są bardzo atrakcyjne. Pozwalają na pokazanie otaczającej przestrzeni w sposób wizualnie atrakcyjny dla odbiorcy. Dzięki nim można zobaczyć:

 

  • jak wygląda hotel czy miasto z góry,
  • jakie są jego okolice,
  • jakie jest ukształtowanie terenu,
  • czy wokół jest dużo terenów zielonych,
  • czy są zbiorniki wodne.

 

Ciekawe ujęcia np. z ujścia Wisły, wykonane przez Zakład Gospodarki Wodnej, można znaleźć na tej stronie – http://www.rzgw.gda.pl/?mod=content&path=2,13,197,988, szczególnie warto przyjrzeć się filmowaniu szczegółów.

 

 

Architektura

 

Panoramy o mniejszy=m zakresie (wykonywane z niższego pułapu) można wykorzystywać do prezentacji architektury czy nieruchomości. Jest to również świetny pomysł na pokazanie obiektu i jego lokalizacji w okolicy jak na tych ujęciach – http://www.gizycko.pl/panoramy360-lista-pl.html, które realizowane były o różnych porach roku. Dlatego często pojawiają się na stronach deweloperów i agencji nieruchomości. Dzięki nim można przygotować wirtualny spacer po oferowanym do kupna lub wynajmu obiekcie. Pozwala też spojrzeć na okolicę, przekonać się co znajduje się za oknem. Tak przygotowane materiały promocyjne pomagają szybko znaleźć osobę zainteresowaną nieruchomością.

 

 

Imprezy masowe

 

Coraz większym zainteresowaniem cieszy się również dokumentowanie imprez masowych z wykorzystaniem tego typu panoramicznych obrazów. Przygotowanie takiej panoramy pozwala na:

 

  1. pokazanie ilości zebranych osób na imprezie masowej
  2. i zobrazowanie ilości atrakcji na danym terenie.

 

 

 

Jest to kolejny dobry sposób na promowanie wydarzeń czy miejsc. Dzięki możliwości umieszczania panoram na portalach społecznościowych organizator zyskuje atrakcyjny sposób dodatkowej promocji swojego wydarzenia.

 

Dokumentacje fotograficzne

 

Panoramy 360 stopni są stosowane na dużą skalę do wykonywania szczegółowych dokumentacji fotograficznych terenu lub różnych obiektów czy inwestycji budowlanych. Inwestorzy mogą w ten sposób szczegółowo zobaczyć umiejscowienie obiektu w terenie i jego lokalizację względem innych obiektów lub charakterystycznych elementów krajobrazu, a także porównać rozwój prac poprzez umieszczenie panoram z dopiero wybudowanego miejsca, po takie już wykończone.